Ekonomi

SEC Coinbase’e Dava Açtı

Dünyanın en çok takip edilen kripto borsası Binance’e dava açılmasının ardından SEC Coinbase’e de dava açtı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEC), ABD menkul kıymetlerini ihlal ettiği için Coinbase’e dava açtı. SEC başkanı Gary Gensler, “Coinbase’in ilgili bahislerdeki eksiklikleri, yatırımcı korumasını önemli ölçüde azalttı” dedi.

“KAYITSIZ ARACILIK FAALİYETİ”

Suçlamaların detayları Coinbase aleyhine açılan davanın dosyasında yer aldı. Coinbase’in 2019’dan beri “kayıtsız bir aracı kurum olarak faaliyet gösterdiği” iddia edildi. Dava haberinin ardından Coinbase’in piyasa öncesi hisse değeri yüzde 16,2 düştü.

BINANCE aleyhine dava açıldı.

Dün SEC, kripto borsası Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya “yalan ağı” işlettiği iddiasıyla dava açtı. SEC’in Washington’daki federal mahkemeye sunduğu şikayetler arasında Binance, Zhao ve bağımsız olduğu iddia edilen ABD kripto para birimi borsasına karşı 13 suçlama yer alıyor. SEC, Binance’in kullanıcılarının parasını izinsiz kullanarak yapay işlem hacmi oluşturduğunu ve ABD vatandaşlarının platformu kullanmasını engelleyemediğini savundu.

BİTCOİNDE DÜŞÜŞ

ABD’nin dünyanın en büyük iki kripto para borsasını yargıya taşımasının ardından Bitcoin değerinde keskin bir düşüş gözlemlendi. Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin’de haftalık düşüş yüzde 7.65 oldu. Lider kripto para birimi 25 bin 600 dolar civarındaydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu