Haber

İsrail’de Geçersiz Asker Kendini Yaktı

İsrail’in Netanya kentinde eski bir asker, askerlik hizmetinden kaynaklanan sakatlığının tanınmadığı gerekçesiyle kendini ateşe verdi.

İsrail medyası, sağlık kaynakları ve Savunma Bakanlığı’na göre, geçmişte orduda görev yapan 33 yaşındaki eski bir asker vücudunu ateşe verdi ve ağır yaralandı.

Ramat Gan’da bulunan Sheba Tıp Merkezi’ne kaldırılan ve vücudunda ağır yanıklar oluşan şahıs tedavi altına alındı.

İsrail Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 2008-2011 yılları arasında orduda görev yapan eski bir askerin, askerliği sırasında travma sonrası gerilim bozukluğu (TSSB) yaşadığı için maluliyet başvurusunda bulunduğu belirtildi. ancak başvurusu reddedildi.

Açıklamada, “Kişinin İsrail ordusu gazisi olarak engelli olarak tanınma talebi, TSSB’den muzdarip olmadığı ve askerlik hizmetiyle ilgisi olmayan bir akıl hastalığına sahip olduğu kapsamlı bir incelemenin ardından reddedildi.” terimler yer aldı.

İsrailli engelli askerlerin %73’ü memnun değil

Bu yılın başlarında, bir İsrail ordusu gazisi, Savunma Bakanlığı’nın yaralı ve engelli askerlerin bakımından sorumlu Rehabilitasyon Birimi’nin bir ofisini yakmaya çalıştı. Bakanlık, saldırganın 2013 yılında engelli gazi olarak tanınma başvurusunun reddedilmesi nedeniyle bu eylemi gerçekleştirdiğini bildirdi.

İsrail gazisi Itzik Saidyan, iki yıl önce yaşanan olaylar nedeniyle travma yaşayan İsrail askerlerinin içinde bulunduğu talihsiz duruma dikkat çekmek için Petah Tikva kentindeki engelli askerlere özel bir rehabilitasyon merkezinin önünde kendini yakarak ağır yaralanmıştı. askerliği sırasında gerçekleşti. Saidyan, askerlikten kaynaklandığını iddia ettiği TSSB nedeniyle talep ettiği bakımı alabilmek için yıllarını harcadığını söyledi.

İsrail Devlet Teftiş Teşkilatı’nın 2022 raporuna göre İsrail ordusunda görev yapan engelli gazilerin %73’ü aşağılanma, inançsızlık ve ilgisizlik yaşadıklarını söyleyerek aldıkları hizmetlerden memnun olmadıklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu