Haber

Alman savunma şirketi Rheinmetall, Ukrayna’ya 139 Leopar teslim edebilir

Almanya, Rus saldırılarına karşı Leopard 2 tanklarının Kiev’e tedarikine izin vermesi için Ukrayna ve Polonya gibi bazı NATO müttefiklerinin ağır baskısı altındadır.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Almanya’ya yaptığı ziyarette, tank sevkiyatıyla ilgili sorunların bir an önce çözülmesini umduğunu söyledi.

139 Leopar gündemde

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz şimdiye kadar tankları tedarik etmekten ve diğer NATO ülkelerinin bunu yapmasına izin vermekten kaçındı.

Alman savunma şirketi Rheinmetall’in bir sözcüsü, RND medya grubuna gerekirse Ukrayna’ya 139 Leopard muharebe tankı teslim edebileceklerini söyledi.

Olası sevkiyatın detayları

Sözcü, üretici Rheinmetall’in 29 Leopard 2A4 tankı ve aynı modelden 22 adet daha 2023’ün sonu veya 2024’ün başında Nisan veya Mayıs’a kadar teslim edebileceğini belirtti.

Muhtemel teslimatlar için bir takvimden bahsetmeyen yetkili, 88 adet eski Leopard 1 tankını da sevk edebileceklerini belirtti.

Gözden kaçırma Jens Stoltenberg: Ukrayna’ya ağır silahlar tedarik etmeliyiz Haberin Detayları

Rusya: Düz işaret etmiyor

Leopar sevkiyatı ihtimali her geçen saat artarken, Moskova gelişmeleri yakından takip ediyor. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya-Almanya ilişkilerinin böyle bir sevkiyattan olumsuz etkileneceğini belirtti:

Bu tür bir sevkiyat, Rus-Alman bağlantılarının geleceği için pek de iyiye işaret değil. Elbette bu durum bağların geleceği üzerinde kaçınılmaz bir iz bırakıyor.

Başkent Moskova’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Peskov, Almanya ile ilişkilerin zaten çok düşük seviyede olduğunu vurgulayarak, Berlin dışında başka bir Avrupa Birliği veya NATO ile somut görüşme yapılmadığını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu